مقالات آموزشی

لیست کامل نرم‌افزارهای طراحی پایپینگ و سیستم لوله کشی

لیست کامل نرم‌افزارهای طراحی پایپینگ و سیستم لوله کشی

در حوزه طراحی پایپینگ و سیستم‌های لوله کشی برای اجرای لوله کشی اصولی و مهندسی راندمان بالا باید نقشه را آماده کنید و سپس قبل از اینکه اقدام به شروع کار کنید باید داخل نرم‌افزار آن پیاده‌سازی کرده و تمام مشکلات آن را بررسی کنید و سپس اقدام به اجرا کنید. بیشتر نرم‌افزارهای طراحی مهندسی لوله کشی می‌توانند نمایش سه‌بعدی را به شما نشان دهند که در این صورت می‌توانید به تمام زوایای نقشه خود دسترسی داشته باشید و راحت‌تر مشکلات آن را اصلاح کنید. در حال حاضر نرم‌افزارهای فراوانی برای طراحی سیستم لوله کشی وجود دارد که قصد داریم در ادامه به معرفی برخی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین آن‌ها بپردازیم.

نرم‌افزاری نقشه کشی Corel Cad

نرم‌افزاری نقشه کشی Corel Cad

این نرم‌افزار یک نرم‌افزار بسیار باکیفیت و قدرتمند در زمینه نقشه کشی است که توانایی طراحی نقشه در فضای دوبعدی و سه‌بعدی را دارد. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این نرم‌افزار قابلیت ذخیره‌سازی و اجرای نقشه با فرمت PDF و DWG است. شما می‌توانید این نرم‌افزار طراحی را در دیگر برنامه‌های خود و یا نرم‌افزارهای طراحی دیگر باز کنید. اهمیت این موضوع هنگامی مشخص می‌شود که پروژه را در سیستم شخصی خود انجام داده‌اید و برای ارائه آن به کارفرما، مشتری و استاد خود به سیستم کامپیوتری دسترسی دارید که این برنامه بر روی آن نصب نشده است و شما می‌توانید برای نشان دادن نقشه از دیگر نرم‌افزارهای طراحی استفاده کنید. قابلیت جدید دیگری که تازگی به این نرم‌افزار اضافه‌شده این است که شما می‌توانید پیام صوتی نیز بگذارید.

قابلیت طراحی 3D نرم‌افزار

پس از اینکه بخشی از پروژه را با استفاده از این نرم‌افزار طراحی و به پایان رساندید، می‌توانید به صورت سه‌بعدی آن را مشاهده کنید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا به تمامی زوایای نقشه خود دسترسی داشته باشید و تمام عیب‌های احتمالی آن را کشف و حل کنید. بدون شک اینکه کاربر بتواند نقشه خود را به صورت سه‌بعدی مشاهده کند و تمام زوایای آن را ببیند، در بهبود عملکرد طراحی نقشه تاثیر بسزایی خواهد داشت. این نرم‌افزار قابلیت سازگاری با تمام نرم‌افزارهای طراحی را دارد؛ بنابراین از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

نرم‌افزار نقشه کشی Edraw P&ID Designer

Edraw P&ID Designer

به دیاگرام لوله کشی به همراه دیاگرام ابزار دقیق P&ID گفته می‌شود. اطلاعاتی که نقشه P&ID دارد عبارت‌اند از:

  • اقلام موردنیاز فرآیند همانند شیرآلات، ادوات ابزار دقیق
  • محل قرارگیری ادوات و شماره آن‌ها
  • سیستم عایق‌بندی
  • سایز لوله
  • کلاس کاری خط لوله کشی
  • خطوط شیب‌دار و شیب آن‌ها

با استفاده از این نرم‌افزار طراحی می‌توانید نمودارها و نقش‌های لوله کشی و ابزار دقیق را به آسانی طراحی کنید. این نرم افزار یک نرم افزار بسیار کاربردی برای افراد مبتدی و تازه کار است که مدت زیادی از وارد شدن آن‌ها به حوزه طراحی و نقشه کشی نمی‌گذرد. زیرا در این نرم افزار اشکال از پیش طراحی شده زیاد وجود دارد که می‌توانید آن را به صفحه اصلی اضافه کنید؛ بنابراین برای شروع کار بسیار مفید و کمک کننده است که بتوانید نقشه خود را آسان طراحی کنید. قابلیت Auto Connection این نرم افزار باعث شده است سرعت اتصال لوله‌ها به یکدیگر افزایش پیدا کند. این باعث می‌شود تا از نظر زمانی برای کاربر مفید و کمک کننده باشد و از گرفتن وقت اضافه جلوگیری کند. همچنین با استفاده از این نرم افزار می‌توانید از برچسب‌های متن استفاده کنید و می‌توانید برای هر بخش و هر خط برچسب‌گذاری انجام دهید. اشکال فراوانی که در این نرم‌افزار وجود دارد قابلیت تغییر رنگ و تغییر سایز دارند. همچنین تصاویر وضوح بسیار زیادی دارند که حتی با زوم کردن‌های بالا هم کیفیت تصویر افت پیدا نمی‌کند؛ در نتیجه می‌توانید تمام جزئیات عکس را مشاهده کنید.

نرم افزار نقشه کشی Cadmatic Plant Design

یکی دیگر از نرم‌افزارهای بسیار قوی در زمینه نقشه کشی، نرم افزار Cadmatic Plant Design نام دارد که با استفاده از آن می‌توانید طراحی سه‌بعدی لوله کشی را انجام دهیم. این نرم افزار اطلاعات و دسترسی‌های خوبی برای نصب و سفارش مواد پروژه دارد و با استفاده از آن می‌توانید طرح‌های نقشه کشی را به راحتی انجام دهید. یکی از قابلیت‌ها و نقاط مثبت و مهم این نرم افزار استفاده از استانداردهای بین‌المللی مانند ASME ,DIN ,ANSI ,EN است که با هر آپدیت نرم افزار Cadmatic Plant Design اطلاعات و استانداردها نیز به‌روزرسانی می‌شوند. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید طراحی ابزارهای دقیق و کاملی را انجام دهید و مخازن، پمپ، کمپرسور و… را طراحی کنید‌. نرم افزار Cadmatic با انواع برنامه‌های مایکروسافت سازگار است؛ بنابراین می‌توانید برای تهیه گزارش‌های MTO از آن استفاده کنید. این برنامه به صورت لایه باز است که امکان اضافه کردن کدهای برنامه نویسی شده را به صورت نیمه خودکار و خودکار دارد.

نرم افزار AVEVA Everything 3D

این نرم‌افزار یکی از نرم افزارهای نقشه کشی است که قابلیت تعامل با نرم افزار حرفه‌ای و قدرتمند PDMS را دارد.

نرم افزار قدرتمند PDMS

نرم افزار PDMS یکی از حرفه‌ای‌ترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای حوزه پتروشیمی، نفت، گاز، آب و فاضلاب است که با استفاده از آن می‌توانید تمام اقلام‌های پایپینگ را مدل کنی.د با استفاده از این نرم افزار امکان طراحی کردن تمامی لوله‌ها و اتصالات کامپوننت‌های صنایع مانند مخازن، پمپ‌ها، کمپرسورها، شیرآلات و… را دارید. در همین جهت می‌توان گفت این نرم‌افزار یکی که از قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی پایپینگ است که می‌تواند نیازهای یک طراح سیستم لوله کشی و پایپینگ را به راحتی برطرف کند. همچنین این نرم‌افزار دارای بانک اطلاعاتی قوی به نام Database است و قابلیت‌های مختلفی مانند مدیریت دارد و می‌تواند بر تمامی پروژه‌ها نظارت کند و بر آن‌ها مسلط باشد.

نرم‌افزار آباکوس

این نرم‌افزار یکی از نرم‌افزارهای طراحی پایپینگ و سیستم‌های لوله کشی و همچنین اولین نرم‌افزار مربوط به محاسبات طراحی سیستم‌های لوله کشی و مهندسی پایپینگ است. نرم افزار آباکوس به صورت کلی مربوط به حوزه شبیه سازی مهندسی است و در زمینه‌های دیگر مهندسی و طراحی مانند مدل سازی نیز کاربرد دارد. نرم افزار آباکوس برای تحلیل تخصصی موادی که در ساخت تجهیزات مهندسی به کار گرفته می‌شوند اهمیت بسیار زیادی دارد. با پیشرفت روز افزون دنیای مدرن سالانه به طور میانگین ۱۰ محصول مهندسی وارد عرصه تولید و استفاده در صنایع مختلف مهندسی می‌شوند که کگاهی اوقات می‌توانند اثرات بسیار جبران‌ناپذیری از خود به جا بگذارد. بنابراین استفاده از نرم افزار شبیه سازی که مراحل تولید و عملکرد و نقص مشکلات احتمالی را نمایان می‌کند، بسیار ضروری است. این نرم‌افزار علاوه بر اینکه در زمینه پایپینگ کاربرد دارد می‌تواند در حل مسائل و معادلات دینامیک، انتقال حرارت، ضربه، استاتیک، بررسی میزان گسترش ترک، گرما، تحلیل و بررسی تست‌های مخرب و تحلیل تخصصی تجهیزات الکتریکی نیز کاربردهای فراوانی داشته باشد.

نرم‌افزار Water Valve Sizing

این نرم‌افزار در زمینه نقشه کشی لوله است و واتر والو سایزینگ نام دارد. از این نرم افزار اصولی در طراحی سیستم‌های لوله کشی یا پایپینگ استفاده می‌شود. به طوری که با استفاده از آن می‌توان شیرهای صنعتی و والی‌های مخصوص را به خطوط آب‌رسانی مورد نظر بررسی، مشاهده و انتخاب کرد. این نرم افزار شبیه سازی، مسیرهای پیچیده‌ ورود و خروج سیال از شیرهای صنعتی که در خطوط انتقال آب وجود دارد را آنالیز کرده و با سایر اطلاعات تکمیلی، شیر صنعتی متناسب را همراه با کنترل‌کننده مورد نیاز به متخصص و مهندس طراح پایپینگ پیشنهاد می‌کند.

نرم‌افزار Caepipe

این نرم‌افزار در زمینه مهندسی پایپینگ و طراحی لوله با هدف اصلی در جهت ترسیم سه بعدی سیستم‌های لوله کشی صنعتی طراحی شده است. این نرم افزار تصویرسازی بسیار خوبی دارد به طوری که شبیه سازی آن بسیار به واقعیت نزدیک بوده و تمامی سازوکارها و فرآیندهای مربوطه را تصویرسازی می‌کند. نرم افزار تخصصی مهندسی Caepipe می‌تواند تمامی اتصالات را به صورت کاملاً سه بعدی در اختیار مهندسان پایپینگ قرار دهد. علاوه بر اینکه امکان ترسیم سه بعدی سیستم لوله کشی و اتصالات مربوط به آن وجود دارد، قابلیت‌های دیگری مانند چرخاندن و حرکت در فضای سه بعدی برای استفاده حداکثری از تصویرسازی و قابلیت زوم و بزرگنمایی نیز دارد که یکی از بهترین قابلیت‌ها در زمینه نرم‌افزارهای مهندسی است‌ همچنین این نرم افزار امکان تغییر رنگ لوله‌ها و دادن جنس مشخص به قسمت لوله کشی و اتصالات پایپینگ را دارد. در نتیجه می‌توان گفت یکی از نرم‌افزارهای بسیار کاربردی و موفق در زمینه تاسیسات پایپینگ و طراحی صنعتی و مهندسی تخصصی به شمار می‌رود.

نرم افزار نقشه کشی Cad works

و اما آخرین نرم‌افزاری که قصد معرفی آن را داریم نرم افزار Cad works نام دارد. این نرم افزار قابلیت‌های مختلفی مانند اتصال بانک اطلاعاتی قوی، ابزارهای پیش‌نویس آماده، طراحی هوشمند ایجاد نمودار و… است. داده‌های این نرم افزار را می‌توانید با برنامه‌های نقشه کشی دیگر به اشتراک بگذارید تا خروجی‌های نرم افزار را مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار دهید. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید صنایع مختلف مانند مکانیکی، تاسیساتی، دریایی، شیمیایی و… را پشتیبانی دهید و آن را با نقشه و اطلاعات P&ID پیوند دهید. همچنین ذکر این نکته لازم است که این نرم افزار قابلیت طراحی در فضای سه بعدی را دارد؛ بنابراین می‌توانید به راحتی نقص‌ها و عیب‌های احتمالی آن را بررسی و اصلاح کنید.

سخن پایانی

در این مقاله انواع  نرم‌افزارهای طراحی پایپینگ و سیستم لوله کشی را به شما معرفی کردیم. اما در پایان لازم است تا یک خبر خوب برای علاقه‌مندان به حوزه آموزش‌های فنی و مهندسی بدهیم. خبر خوب ما این است که مجتمع آموزشی فلات قاره با بیش از ۱۵ سال سابقه تجربه در حوزه آموزش‌های مدیریتی، اداری، فنی، مهندسی، ایمنی و… و با دارا بودن مجوزات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دوره‌های کاملاً کاربردی در زمینه‌های آموزشی مانند آموزش پایپینگ، پروسس، صنایع و کنترل پروژه عمران، ایمنی مواد و متالوژی، سیمان، تعمیر و نگهداری، فناوری اطلاعات، مدیریت و… برگزار می‌کند. این دوره‌ها در مجتمع فلات قاره یا محل شرکت‌ها برگزار می‌شود. همچنین این آموزش‌ها هم به صورت حضوری و هم به صورت آموزش‌های مجازی و آفلاین در دسترس هستند و هدف آن کاهش هزینه‌ها و آسان کردن آموزش است. بنابراین اگر به این زمینه‌های آموزشی علاقه‌مندید این فرصت استثنایی را از دست ندهید.

0 0 رای ها
امتیاز این دوره
اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیاز این دوره

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments